Astăzi, începând cu ora 18:00, HC Buzău 2012 a disputat, în deplasare, ultima partidă din acest an, contând pentru etapa a XIV-a a Ligii Zimbrilor, stagiunea 2023 – 2024, împotriva formației CSM București. La pauză Lupii conduceau cu 2 goluri (17 la 19), însă în minutul 8 din repriza a doua bucureștenii au redus această diferență, scorul devenind egal (21 la 21). Partida s-a terminat la egalitate, scor final 34 la 34.

În partida de astăzi, pentru HC Buzău 2022 au marcat: Dumitrana Zamfir-Zavenica – 5 goluri, Broască Ionuț – 4 goluri, Armanu Andy Ștefan – 1 gol, Mitic Mihajlo – 4 goluri, Mosic Ivan – 4 goluri, Mitrovic Luka – 1 gol, Păunescu Bogdan Marian – 1 gol, Malasinskas Aidenas – 3 goluri, Monteiro De Barros Sergio Henrique – 9 goluri, Anton Marius Mihai – 2 goluri.

După 14 partide disputate în această stagiune (7 victorii, 2 egaluri, 5 înfrângeri) HC Buzău se situează pe locul 6 în clasamentul general cu un total de 23 de puncte. Liga Zimbrilor se va relua la începutul lunii februarie 2024, Lupii Buzăului urmând să întâlnească formația CS Minaur Baia Mare, pe teren propriu.