Vineri seară, în Sala Apollo din București, Lupii Buzăului au jucat împotriva CSM București partida contând pentru etapa a opta din Liga Zimbrilor, stagiunea 2022 – 2023. Deși buzoienii au dominat partida de la început până aproape de final (17 la 12 scor la pauză, 26 la 20 în minutul 49 pentru HC Buzău 2012), bucureștenii au reușit să marcheze 7 goluri consecutive în următoarele 9 minute de joc (scor 27 – 27 în min. 48). Cu doar 3 secunde înainte de fluierul final gazdele au reușit să obțină încă un punct, stabilind scorul final: 28 la 27 pentru CSM București.

În urma etapei a VIII-a, HC Buzău 2012 se situează pe locul 10 în clasament, cu un total de 9 puncte.

În partida cu CSM București au marcat, pentru HC Buzău 2012: Dumitrana Zamfir – Zavenica – 7 goluri, Broască Ionuț – 2 goluri, Tcaciuc Cristian – 2 goluri, Juskenas Lukas – 2 goluri, Glendza Alesandar  – 4 goluri, Mitrovic Luka – 1 gol, Monteiro De Barros Sergio Henrique – 5 goluri, Anton Mihai – 4 goluri.

HC Buzău 2012 va disputa etapa a noua pe teren propriu, pe data de 29 octombrie, împotriva CSM Vaslui.