A doua victorie consecutivă pentru Lupii Buzăului în etapa a VI-a din Liga Zimbrilor, Stagiunea 2022 – 2023!

Astăzi, 01 octombrie 2022, HC Buzău 2012 a jucat în deplasare, în Sala Sporturilor ”Antonio Alexe” din Oradea, împotriva echipei locale CSM Oradea. Deși începutul partidei a fost dominat de oaspeți, buzoienii au reușit să se replieze și să preia controlul asupra partidei. Au terminat prima repriză cu un avantaj de 3 goluri (16 – 19 scorul la pauză), reușind să câștige partida la o diferență de 5 puncte (31 – 36 scor final).

Victoria de astăzi le-a mai adus buzoienilor încă 3 puncte, după cele obținute în etapa trecută în urma victoriei în fața jucătorilor de la Steaua București. După 6 etape, HC Buzău 2012 se află pe locul 9 în clasament, cu un total de 9 puncte.

În partida de astăzi, pentru HC Buzău, au marcat: Shahoo Nosrati – 3 goluri, Broască Ionuț – 7 goluri, Stroe Petru – 2 goluri, Tcaciuc Cristian – 1 gol, Juskenas Lukas – 2 goluri, Meduric Bogdan – 3 goluri, Bejinariu Andrei – 1 gol, Glendza Alesandar  – 12 goluri, Mitrovic Luka – 2 gol, Anton Mihai – 3 goluri.

HC Buzău 2012 va disputa etapa a șaptea pe teren propriu, în Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” miercuri, 05 octombrie, începând cu ora 18:00, împotriva CS Minaur Baia Mare.