Lupii Buzăului au disputat astăzi, 18 septembrie, partida contând pentru Etapa a patra a Ligii Zimbrilor, Stagiunea 2022 – 2023, în deplasare, în Sala Polivalentă de la Focșani, împotriva CSM Focșani 2007. Jocul a fost echilibrat, diferența de scor pe tabela de marcaj fiind în permanență de un gol, cu excepția minutului 15 din prima repriză când focșănenii se distanțaseră la 3 goluri, diferență recuperată până la pauză de buzoieni, când scorul a fost egal, de 16 la 16. Repriza a doua, la fel de echilibrată ca și prima, le-a adus totuși o victorie gazdelor, în ciuda eforturilor susținute ale jucătorilor de la HC Buzău 2012. Scorul final al partidei a fost de 29 la 28 pentru CSM Focșani 2007. După primele 4 etape, HC Buzău 2012 se află pe locul 10 în clasament, cu 3 puncte obținute în urma victoriei în partida cu CSM Odorheiul Secuiesc.

În partida de astăzi, pentru HC Buzău, au marcat: Shahoo Nosrati – 3 goluri, Dumitrana Zamfir – Zavenica – 2 goluri, Broască Ionuț – 2 goluri, Stroe Petru – 1 gol, Mironescu Liviu – 2 goluri, Juskenas Lukas – 2 goluri, Glendza Alesandar  – 2 goluri, Mitrovic Luka – 2 goluri, Monteiro De Barros Sergio Henrique – 10 goluri, Anton Mihai – 2 goluri.

HC Buzău 2012 va disputa etapa a cincea pe teren propriu, în Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” joi, 22 septembrie, începând cu ora 18:00, împotriva CSA Steaua București.