În etapa a opta, HC Buzău 2012 a întâlnit AHC Potaissa Turda, echipă care, înaintea partidei de astăzi ocupa poziția a treia în clasamentul general. Meciul s-a jucat astăzi, 24 octombrie, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi, începând cu ora 17:30. Deși în primele 20 de minute de joc buzoienii au preluat conducerea partidei de mai multe ori, spre finalul primei reprize nu au mai putut ține piept atacului jucătorilor de la AHC Potaissa Turda, aceștia reușind să termine prima repriză cu 3 goluri în avantaj, scorul la pauză fiind de 14 la 17 pentru oaspeți. În repriza a doua echipa din Turda a reușit să se păstreze în permanență în avantaj, ajungând ca în minutul 48 să aibă un avantaj de 9 goluri. Totuși, în ultimele 11 minute de joc buzoienii și-au revenit, marcând gol după gol, reușind să micșoreze diferența, scorul final al partidei fiind de 31 la 35 pentru AHC Potaissa Turda, echipă pe care, de la promovarea în Liga Zimbrilor, Lupii Buzăului nu au reușit să o învingă. În urma partidei de astăzi HC Buzău 2012 ocupă locul 8 în clasament, cu un total de 12 puncte.

În partida de astăzi au marcat: Nosrati Shahoo – un gol, Dumitrana Zamfir – Zavenica – 4 goluri, Broască Ionuț – 4 goluri, Mironescu Liviu – 2 goluri, Bejinariu Florin Andrei – 1 gol, Glendza Alesandar – 3 goluri, Milošević Vuk – 8 goluri, Monteiro De Barros Sergio Henrique – 8 goluri.

HC Buzău 2012 va juca următorul meci în deplasare, pe data de 11 noiembrie, cu CSA Steaua București.