Astăzi, 08 aprilie, la Cluj Napoca, s-a desfășurat etapa 22 din Liga Zimbrilor, în care HC Buzău a întâlnit CSU din Suceava. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 13 la 13, startul partidei fiind unul echilibrat. În repriza a doua, însă, buzoienii s-au impus, finalul partidei dovedindu-se a fi unul lipsit de emoții pentru HC Buzău, scorul final de 29 – 25 aducându-le victoria în partida de astăzi.

Pentru HC Buzău au marcat: Broasca Ionut 3 goluri, Dumitrana Zamfir – Zavenica 5 goluri, Milošević Vuk 4 goluri, Yousefinezhad Amin 2 goluri, Mironescu Liviu 7 goluri, Nosrati Shahoo 1 gol, Esteki Allahkaram 2 goluri, Renaud David Leo Antoine 2 goluri, Vujadinovic Predrag 2 goluri, Bejinariu Florin Andrei 1 gol.

Ca urmare a victoriei obținută astăzi în partida cu CSU din Suceava, HC Buzău urcă pe locul 8 în clasament, cu un total de 29 de puncte.

Mâine, la ora 15:50, HC Buzău va întâlni pe AHC Potaissa Turda, meciul urmând a fi difuzat de TVR 2, iar duminică, 11 aprilie, se va desfășura etapa 24, buzoienii urmând să întâlnească pe CSM Vaslui.