În cadrul etapei cu numărul 14 din Liga Zimbrilor, HC Buzău 2012 a jucat în deplasare, împotriva CSM Alexandria, echipă clasată pe ultima poziție. După o primă repriză în care Lupii Buzăului în care nu s-au regăsit, permițând gazdelor să încheie primele 30 de minute de joc cu un avantaj de 6 goluri, în a doua repriză și-au revenit spectaculos. Au marcat punct după punct, iar ultima aruncare a meciului a lui Alesandar Glendza le-a adus un scor egal pe partida de joc (20 – 20) și, totodată, primul punct după șase înfrângeri consecutive.

Marcatorii partidei au fost: Dumitrana Zamfir – Zavenica – 8 goluri, Broască Ionuț – 2 goluri, Mironescu Liviu – 2 goluri, Glendza Alesandar – 4 goluri, Vojvodic Janja – 4 goluri.

HC Buzău va juca următorul meci pe teren propriu, ultimul din acest an, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi, duminică 12 decembrie, împotriva HC Dobrogea Sud.